Cordless hammer drill / driver, Type: GSB18110C
Article no.: 070106 GSB18110C
Price per 1 Piece
plus VAT at the current rate Prices plus delivery costs
Individual prices for business customers after login.
Do you want to order more than one article? To quick entry
on request
In stock Available in 5-10 working days
9 pieces in stock 9 pieces available in 5-10 working days
Select article variation and quantity
Type Price per 1 Piece (incl. VAT)
Availability
Add to wishlist
Share this product
or copy this link
Product details
Technical Data
Number of rechargeable batteries contained 2 pcs.
Replaceable rechargeable battery yes
Type of rechargeable battery lithium-ion (Li-Ion)
Battery voltage 18 V
Battery capacity 4 Ah
Manufacturer’s designation GSB 18V-110C
Packaging Modular case (L-Boxx)
Power supply battery-powered
Colour blue; red
Max. screw size M12
With impact function yes
Min. clamping diameter, with quick-change chuck 1.5 mm
Max. clamping diameter, with quick-change chuck 13 mm
Max. diameter, concrete 16 mm
Max. diameter, steel 13 mm
Max. diameter, wood 82 mm
Type of product impact drill/driver
Number of speeds / steps 2
Max. torque (soft materials) 47 Nm
Max. torque (hard materials) 85 Nm
Suitable for material Metal; concrete; masonry; steel; wood
Type of toolholder with quick-change chuck
Drilling/countersinking/reaming in concrete; wood; steel
Max. vibration to EN 12.5 m/s2; 2.5 m/s2
Vibration uncertainty (K value) 1.5
Motor design brushless motor
Interface Bluetooth®
Special features / equipment compact design; with belt hook; with LED light; with additional handle
Reversible yes
Typical application Heavy Duty
Total weight 2.1 kg
Identification & Classification
Article number 070106 GSB18110C
EAN / GTIN 4059952525464
Manufacturer number 06019G030B
Description
Version:
  • Electronic Cell Protection (ECP) protects the battery against overheating and deep discharge.
  • Electronic Motor Protection (EMP) protects the motor against overloading.
  • Mechanical multi-stage torque cut-out.
  • Handy belt clip (not 070104).
  • Integral LED light, battery charge indicator.
  • Quick-clamping drill chuck.
With brushless EC motor.
With motor brake.
Description:
  • Cordless impact drill/driver GSB 18V-110 C, The GSB 18V-110 C Professional is an extremely powerful and robust cordless impact drill/driver with a brushless motor
  • The maximum torque of 110 Nm and a brushless motor deliver extremely powerful performance
  • The GSB 18V-110 C is designed for drilling in wood up to a maximum diameter of 82 mm, screwdriving up to 12 mm, drilling in steel up to 13 mm, and impact drilling in masonry up to 16 mm
  • The device is compatible with all Bosch Professional 18V batteries and chargers (Professional 18V system)
  • The GSB 18V-110 C Professional also features 2 speeds, Autolock, KickBack Control, Electronic Motor Protection, a handle, a lithium-ion rechargeable battery and a precision clutch
Feature:
  • Battery voltage: 18.0 V
  • Battery type: Lithium-ion
  • Chuck clamping range, min./max.: 1.5 / 13 mm
  • Drilling Ø in wood, max.: 82 mm
  • Drilling Ø in masonry, max.: 16 mm
  • Drilling Ø in steel, max.: 13 mm
  • Torque (soft/hard/max.): 47/85/110 Nm
  • Torque settings: 25+2
  • Weight excl. battery: 1.9 kg
  • No-load speed (1st gear/2nd gear): 0 - 480 / 0 - 2100 rpm
  • Max. impact rate: 31500 bpm
  • Screw Ø, max.: 12 mm
  • Vibration emission value ah [drilling in metal]: 2.5 m/s²
  • Vibration emission value ah [impact drilling in masonry]: 15.5 m/s²
  • Uncertainty K [drilling in metal]: 1.5 m/s²
  • Uncertainty K [impact drilling in masonry]: 1.5 m/s²
Advantage:
Very short head length of only 184 mm.
Supplied with:
Supplied with 2 pcs. ProCORE 18V / 4.0 Ah Li-ion battery, charger and L-BOXX.