HOLEX Product-Highlights

Obráběcí technika

Holex_Zerspanung_400x200.jpg

Optimalizace procesů a snižování nákladů jsou přísná zadání pro obráběcí techniku HOLEX. Ať se jedná o vrták HSS nebo TK frézu pro obrábění tvrdých materiálů - ve všech disciplínách obrábění přesvědčují nástroje HOLEX svou průmyslovou kvalitou a efektivitou nákladů. Nejlepších výsledků vrtání dosahuje i TK vrták HOLEX se speciálním výbrusem špičky pro maximální přesnost středění.

Mimořádně stabilní a ekonomický je například vysoce výkonný tvrdokovový vrták DIN 6535 HA TiN (č. artiklu: 122340). Speciální výbrus špičky zajišťuje vysokou přesnost středění, přímé hlavní břity s lehkým zaoblením hran a speciální tvar drážky vytvářejí mimořádně krátké třísky.

 

Upínací technika

Holex_Spanntechnik_400x200.jpg

Klasické upínače SK, masivní strojní svěráky a přesné periferní nástroje znamenají sílu a spolehlivost upínací techniky HOLEX. Vysoké kvality vyvážení a vysoké upínací tlaky ideálně splňují vysoké nároky moderních obráběcích center – s cílem nižších nákladů na kus.

Silný a spolehlivý je například také kleštinový upínací trn ER s číslem artiklu: 300520.
Bylo zde dosaženo G 6,3/12 000 min-1 a hodí se k upínání nástrojů s válcovou stopkou v kleštinách dle DIN 6499 − typ A a B.

 

Metrology

Holex-Messtechnik-400x200.jpg

HOLEX measuring tools provide accurate measurement results in a matter of seconds. There is a broad and varied range of Holex manual measurement instruments. For example the HOLEX digital caliper No. 412811: Precuision lapped measuring faces provide exact results that are displayed on a large, sharp-contrast display in a durable metal housing.

 

Hand tools

Holex-Handwerkzeug-400x200.jpg

All functional tools have to be ergonomic and durable. The HOLEX range - comprising a variety of spanners and screwdrivers, sockets and pliers - offers good quality at an excellent price.

The robust HOLEX socket set (No.: 630100) of chrome vanadium steel with its useful assortment of sockets and accessories offers many technical advantages.

 

Grinding and cutting

Holex_Trenntechnik_400x200.jpg

High rate of material removal with only low wear, extremely free-cutting and perfect surface finishes - and a very good cost/benefit ratio: these are the strengths of the HOLEX cutting and grinding tools. The flap wheel roller, fabric also offers these benefits: flap strips for a gentle cut, and high adaptability on curved surfaces.

Workstations and storage equipment

Holex-Betriebseinrichtungen-400x200.jpg

HOLEX offers solid and functional workstation and storage equipment solutions, helping you to achieve comfortable and flexible working conditions and maximum efficiency.

 

Durable workbenches, mobile cabinets and well-thought out workplace concepts will provide the answers to individual requirements. A classic is the roller cabinet: the sturdy sheet steel construction with full-extension drawers, cylinder lock and roller bearing wheels at a good price.